Meie üksus Haaberstis: Merimetsa Hambakliinik

  • Eesti

Oleme avatud : E-R 9.00-17.00
  Helistage : 640 5501

Pärast lõikust või hamba eemaldamist…

ÜLDISED JUHISED

Esimesed tunnid peale protseduuri võite kogeda kerget nõrkustunnet. Proovige vältida füüsilist koormust ja sauna vähemalt paaril lõikusjärgsel päeval, et vältida verejooksu tekkimist. Hoiduge haava puudutamisest sõrmede, keele või mõne esemega. Samuti tuleks hoiduda haava imemisest. Lõikushaava ei tohiks ravitseda lokaalselt erinevate tilkade, pulbrite või tablettidega, kuna tulemuseks võib olla põletiku tekkimine lõikuse piirkonda.

SUU LOPUTAMINE JA HAMMASTE HARJAMINE

Lõikuse päeval ei ole soovitatavad tugevad suuloputused. Järgmistel päevadel võib haava loputada kloorheksidiini (saadaval nii meie kliinikus kui apteekides) lahusega. Loputamist teostada kaks korda päevas pool tundi pärast hammaste pesu umbes minuti jooksul. Haava võib loputada maksimaalselt kahe nädala jooksul, kui arst ei ole ette näinud teisiti. Lahus võib hammastele tekitada pigmenti, kuid see ei ole püsiv ning seda on ravi järgselt lihtne eemaldada. Suu põletustunde või igemete tundlikkuse korral lahjendada lahust veega või konsulteerida hambaarstiga. Esimestel lõikusjärgsetel päevadel võib hambaid harjata tavalisel viisil, kuid ilma hambapastata. Elektrilise hambaharja kasutamine pole sel ajal soovitatav. Samuti proovida vältida ärritamast lõikuse regiooni. Hea suuhügieen on siiski vältimatu põletikuohu vähendamiseks.

TOITUMINE

Söömist ja joomist tuleks vältida ca 2 tundi pärast lõikust. Esimestel lõikusjärgsetel päevadel tuleks süüa pehmet toitu. Samuti oleks soovitav hoiduda suitsetamisest lõikuse päeval. Hoiduda tuleks ka alkoholi tarvitamisest operatsiooni järgsel perioodil (seda eriti ravimite tarvitamise ajal).

VALU

Kui tuimestus möödub, võib esineda haava valulikkust ning ebamugavustunnet. Selline valulikkus võib püsida veel mitmeid päevi pärast lõikust. Valu leevendamiseks kasutage apteegis ilma retseptita väljastatavaid valuvaigisteid: tõhusad on ibuprofeeni sisaldavad valuvaigistid või mitmekomponendilised valuvaigistid, või arsti poolt eraldi määratud valuvaigisteid. Järgige täpselt arsti ettekirjutusi ning tarvitage skeemi kohaselt ravi toetavaid medikamente.

TURSE

Kõik kirugilised manipulatsioonid tekitavad lõikuse piirkonnas turset. Turse on maksimaalne lõikusele järgneval päeval ja alaneb 4-7 päeva jooksul. Turse tekke vältimiseks jahutage vahetult peale operatsiooni haava piirkonda. Selleks asetage jääkott (suuväliselt) lõikushaava piirkonda umbes 30 minutiks. Päeva jooksul võib sama protseduuri korrata 3-4 korda. Alates kolmandast lõikusjärgsest päevast võib lõikuspiirkonna paranemist kiirendada soojendamisega (veepudel, soojakott), soovitatav soojendada 15-20 min korraga, 1-3 korda päevas. Tursega kaasneb sageli ka suuavamistakistus, mis kaob turse alanedes. Mitte mingil juhul ärge asetage haavale kompresse (kummeli-, viinakompress jne.)!

VERITSUS

Operatsiooni päeval võib haavast immitseda verd. Jätkuva või tugevama veritsuse puhul toimige järgmiselt: 1. Võtke steriilne side ja keerake sellest pöidlaotsa suurune tampoon ja asetage see haavale; 2. Suruge lõualuud kokku nii, et tampoon suruks veritsevale haavale; hoidke tampooni haaval 30 min jooksul (vaata kella!); 3. Eemaldage ettevaatlikult tampoon. Kui veritsus ei ole lakanud, korrake protseduuri; 4. Tähtis on, et oleksite rahulik! Soovitav on poolistuv asend ja jääkoti asetamine operatsiooni piirkonda näole. NB! Atsetüülsalitsüülhapet (aspiriin) sisaldavad ravimid võivad suurendada veritsust.

VEREVALUMID

Operatsioonijärgselt võivad tekkida nahaalused verevalumid, mis võivad olla ulatuslikud ja levida ka kaelale. Verevalumid kaovad jälgi jätmata umbes 1- nädala jooksul.

PALAVIK

Hoolimata ravimite kasutamisest võib kehatemperatuur lõikusjärgsel päeval tõusta.

JÄTKUVA VEREJOOKSU, KÕRGE PALAVIKU VÕI TUGEVA VALU PUHUL PÖÖRDUDA ARSTI POOLE!