Meie üksus Haaberstis: Merimetsa Hambakliinik

  • Eesti

Oleme avatud : E-R 9.00-17.00
  Helistage : 640 5501

Ortodontiline ravi täiskasvanutel

Dr Ingridh Oks Merimetsa Hambakliinik

Ortodontia on hambaravi eriala, mis tegeleb hambumusanomaaliate ennetamise ja raviga. See võimaldab korrigeerida hammaste asendit, samuti lõualuude ja huulte omavahelist tasakaalu. Ortodontiline ravi parandab näo esteetikat ning aitab saavutada ilusamat naeratust.
Korralik hambumus tagab parema mälumis- ja kõnefunktsiooni ning vähendab alalõua liigeseprobleemide tekke riski. Reastatud hambaid on lihtsam puhastada, mistõttu on kaariese ja parodontiidi ning hammaste enneaegse kaotuse risk väiksem. Puseriti hambaid ohustab hambapindade ebanormaalne kulumine ja ülekoormusest tingitud hamba kõvakudede ning ümbritsevate tugikudede trauma. Seega aitab ortodontiline ravi säilitada hammaskonda tervemana pikemat aega.

Üsna levinud on eksiarvamus, et hambumusanomaaliaid saab ravida ainult lastel ja noorukitel. Parim aeg ortodontiliseks raviks on vaieldamatult vanus 11–13, kuid vanuselist piirangut tegelikult pole. Viimasel ajal on üha enam tõusnud üle 40-aastaste ja vanemate ortodontilist ravi soovivate või vajavate patsientide arv. Kui Ameerika Ühendriikides moodustasid 70-ndatel kõikidest täiskasvanud ortodontilistest patsientidest <5%, siis 90-ndaks oli nende osakaal tõusnud 25 protsendini. Analoogset trendi on märgata ka Eestis. Täiskasvanute osakaalu ortodontiliste patsientide hulgas on suurendanud efektiivsemate ravimeetodite kasutuselevõtt, esteetiliste breketite turule jõudmine ja suurem ühiskondlik surve ilusa naeratuse järele.

Ravida saab igas vanuses

Ortodontilist ravi vajavad esmalt need täiskasvanud, kellel polnud hambumusanomaaliate korrigeerimine noorukieas mingil põhjusel võimalik (nt puudusid mõnikümmend aastat tagasi vajalikud ravimeetod või -aparaadid). Ravivajadus võib tekkida ka seetõttu, et hilisemas eas ilmnevad probleemid, mis takistavad muude hambaravialaste protseduuride teostamist. Näiteks võib enne hammaskonna proteetilist ravi tekkida vajadus olemasolevate hammaste asendit ortodontiliselt korrigeerida, n-ö tõsta püsti viltu vajunud hambad, parandada alveolaarluu kontuuri, luua ruumi sildproteesidele või implantaatidele. Teatud juhtudel saab hammaste eemaldamisest tekkinud vahed hoopis ortodontiliselt sulgeda. Hammaste nihutamise teel saab parandada ka parodondi ehk hamba kinnituskudede seisundit. Kui kõrvaldada kattu koguvad kohad hambakaares, on oluliselt lihtsam hoida parodontiiti edasi progresseerumast.

Täiskasvanute ortodontiline ravi erineb mõneti noorukite omast. Raviaeg on tavalisest pikem, sest hammast ümbritsev luu on tihkem kui kasvueas lastel ning seega nihutamisele resistentsem. Vanem organism kohaneb muutustega aeglasemalt, mistõttu tuleb hambaid nihutada ettevaatlikumalt ning hoida pikemat visiitide vahet. Siiski – kuni hambad ja neid ümbritsev igeme- ja luukude on heas seisundis, saab neid ritta seada vanusest sõltumata.
Erinevalt lastest on täiskasvanud patsientidel lõualuude kasv lõppenud, seetõttu ei saa täiskasvanutel kasvu modifitseerimist nõudvaid ravimeetodeid kasutada. Lõualuude suhteanomaaliate korral kombineeritakse ortodontilist ravi ortognaatse kirurgiaga ehk piltlikult öeldes nihutatakse lõualuu õigesse kohta kirurgiliselt. Täiskasvanute ortodontilisel ravil on ka oma eelised. Täisealised patsiendid on tavaliselt ravi suhtes enam motiveeritud, tunnevad suuremat huvi protsessi käekäigu vastu, järgivad ravijuhised täpsemalt ja kannavad paremini hoolt suuhügieeni eest. Kõik eeltoodu muudab ravi efektiivsemaks.

Täiskasvanud patsiendi hambad enne ja pärast ravi

Tule konsultatsioonile!

Esimesel visiidil ortodondi juurde tehakse patsiendist fotod, röntgenipildid ja võetakse suust jäljendid kipsmudelite jaoks. Nende põhjal koostab ortodont individuaalse raviplaani.
Raviaparaatidest kasutatakse täiskasvanute puhul kõige enam breketsüsteemi. Ravi viiakse läbi mõlemas hambakaares korraga, et tulemuseks oleksid omavahel hästi koordineeritud hambakaared ning mälumiskoormus saaks hammaste vahel ühtlaselt jaotuda. Breketravi kestus sõltub konkreetsest raviplaanist, kuid orienteeriv raviaeg on kaks aastat.
Paljude täiskasvanute mure ortodontilise ravi puhul on see, et naeratus saab olema väga n-ö metalliläikene. Tegelikult saab hambumuse korrigeerimisel kasutada ka esteetilisi ehk hambakoega väliselt sarnanevaid breketeid või lingvaalseid ehk hammaste sisepinnale paigaldatavaid breketeid, kergematel juhtudel ka suust eemaldatavaid läbipaistvaid kapeaparaate ehk positsioneere.
Kui olete juba pikemat aega soovinud midagi oma hammaste juures muuta, aga pidanud seda vanuse tõttu võimatuks, oleks siiski õigem pöörduda ortodondi kontsultatsioonile, et saada teavet ravivõimaluste kohta.