Dr Kristi Tähepõld, Kreutzwaldi Hambakliiniku hambaarst
Miks on vaja teostada mõnikord juureravi?
Hammas on ehitatud nii, et kõige väljastpoolt ümbritseb teda hambavaap ehk email. Email on väga tugev materjal ja kaitseb hammast erinevate väliskeskkonna mõjude eest. Teatud soodsatel tingimustel võivad aga mõningad mikroobid emailist läbi murda ja nii tekib hambasse auk ehk kaaries.
Kui kaaries ravimata jätta, tungivad mikroobid läbi hambaluu (ehk dentiini) edasi hamba sisemuses paikneva hambanärvini ehk pulbini. Pulp on n.ö. elus kude, kus paiknevad närvid ja veresooned, mis toidavad hammast.
Sügava kaariese puhul, kui mikroobid on närvile väga lähedal, siis nad kahjustavad pulpi pöördumatult- hammas võib hakata valutama või närv ka ’vaikselt ära surra’. Mõlemal juhul vajab selline hammas juureravi.
Mis on juureravi?
Juureravi on protseduur, mille käigus puhastatakse närviruumist (k.a. hambajuurtes olevatest juurekanalitest) surnud või surev närv ja sinna elama asunud mikroobid hävitatakse.
Mis toimub juureravi käigus?
Ravi alustamisel esmalt eemaldatakse hambal kogu kaaries ja lagunenud seinad taastatakse täidisega. See on vajalik selleks, et toetada hammast ravi ajal ( surnud hambad on ilma verevarustuseta ja haprad ning võivad kergesti murduda.), aga samuti on siis võimalik paigaldada ravi ajal ümber hamba kofferdam – spetsiaalne kumm, mis isoleerib ravitava hamba ülejäänud suu keskkonnast. See väldib protseduuri ajal sülje sattumist hambale ning ühtlasi välistab selle, et erinevad tugevalt söövitavad lahused, mida juurekanalite loputuseks kasutatakse – ei satuks patsiendile suhu.
Kuidas puhastatakse juurekanaleid?
Juureravi ühendab endas 2 osa: kanalite mehhaanilist töötlust ja keemilist ravimite/lahustega steriliseerimist.
Mehhaaniliseks töötluseks kasutatakse väikseid nõelakujulisi viile ja puure. Tänapäeval tehakse põhiline puhastus ära masina külge kinnitavate pöörlevate nõeltega/puuridega. Viimased on tehtud nikkel-titaanium materjalist, mistõttu on nad väga painduvad. Nii saab ravida ka väga kõveraid kanaleid ning enamus juurekanaleid ongi kõverad.
Ravi õnnestumiseks on oluline puhastada kogu närviruumi süsteem- krooni osast kuni sügaval luus oleva juure tipuni.
Mehhaanilise töötluse ajal hoitakse kanalites lahuseid, mis aitavad surnud närvi eemaldada ja samas hävitavad ka mikroobe.
Kui kaua võtab juureravi aega?
Tavaliselt on juureraviks vaja mitut visiiti: esimesel korral hammas taastatakse, kanalid puhastatakse ning neisse pannakse ravim (tavaliselt kaltsiumhüdroksiid), mis veel omakorda steriliseerib hamba sisemuse. Järgneval visiidil kanalid täidetakse. Enamasti kasutatakse selleks guttapertsi – spetsiaalne pehme material, mis kuumutades täidab tihedalt kanalite süsteemi, et sinna uuesti mikroobid ei pääseks, kuid mida vajadusel on kunagi hiljem veel võimalik arstil eemaldada juurekanalist.
Teatud juhtudel võib kogu juureravi teostada ühel visiidil.
Peale juureravi tehakse hambale lõplik ülesehitus- tihti on vajalik panus, või tihvt ja kroon.
Kas saab ravida ka hambaid, mille kanalisse on varem murdunud nõel või instrument?
Tänapäeval on juureravi teostamisel abiks mitu abivahendit, et tulemus oleks parim:
- Digitaalne röntgen- kiire ja väikese doosiga. Aitab hinnata juurte ja kanalite kuju, suunda, samuti ravi edukust jms
- Luubid, mikroskoop- kuna juurekanalid on väga kitsad ja kõverad ja ’pimedad’ , siis need kaks aitavad meil paremini näha, mis neis toimub ja kas kanal sai ikka korralikult puhtaks. Sirgete kanalite korral on võimalik näha isegi kanali tippu. Mikroskoop on suur abimees ka keerulisemates olukordades- nt. kanalitesse murdunud nõelte tuvastamisel ja nende eemaldamisel.
- Ultraheliaparaat- selle abil on võimalik nt. eemaldada kanalisse murdunud instrumente, varem kasutusel olnud juuretäidist (tsementi) või kanalitesse tsementeeritud tihvte.
Kas on võimalik päästa põletikulist hammast, mille kanalis on juba tihvt?
Erandkorras, kui hamba juurekanal on suletud või tavaline kanalipuhastus ei ole põletikku eemaldanud, on võimalik, et kirurg puhastab hambajuure all oleva põletikukolde läbi lõualuu. Sellist protseduuri nimetatakse juuretipu lõikuseks. Seda lõikust saab kasutada ka juhul, kui näiteks haige hammas paikneb silla all, temas on tihvt ja ei ole neid võimalik või mõistlik eemaldada.