Meie üksus Haaberstis: Merimetsa Hambakliinik

  • Eesti

Oleme avatud : E-R 9.00-17.00
  Helistage : 640 5501

Hammas puudu? Ja mis siis!

Dr. Timo Paberit, Merimetsa hambakliiniku kirurg

Meie erala on selline, kus peame õnneks harva edastama väga halbu uudiseid. Enamasti saame siiski tõhusalt abi osutada ja olukorda parandada ning päris sageli kinkida patsiendile kena uue naeratuse ja parandada elu kvaliteeti! Ometigi ei pruugi see alati olla väga kerge ülesanne ning on olukordi, kus ei ole võimalik välja pakkuda lihtsat ja võimalikku lahendust. Miks nii? Enamasti seetõttu, et asi on siis juba naljast kaugel, nagu üks kolleeg olla patsiendile öelnud, pärast konsultatsiooni ja hammaste kontrolli. Praegusel ajal üritame teha palju tööd selles suunas, et hambahaigusi vältida ja ennetada ning usun, et edukalt. Merimetsa Hambakliinikus töötab lisaks hambaarstidele ka suuhügienist Jevgenija Stetsko, kelle töö eesmärgiks on lisaks suuhügieeni protseduuridele hambahaiguste ennetamine ning vajalik suunamistöö. Sellel esmatasandi profülaktikal on oluline roll hambaaukude ja igemehaiguste ärahoidmisel kuid mida teha siis, kui kahju on juba toimunud ning küsimus ei ole enam hambaaukudes vaid mitmed hambad on juba eemaldatud või kuuluvad eemaldamisele? Hammaste kaotuse põhjused võivad olla erinevad kuid päris sageli kuuleme endiselt patsientidelt küsimust, et milles siis asi? Pole hammast, pole ka probleemi? Mind ju olukord ei häiri? Öelge palun, mis siis juhtub, kui ma midagi ette ei võta? Kas hammaste tervis on siis kuidagiviisi ohus?

Kindlasti mitte, kuid puuduvad hambad, mida ei asendata õigel ajal ja viisil, võivad pikema aja jooksul tuua kaasa palju peavalu ning halvimal juhul tuua kaasa ka tõsiseid probleeme. Siin on mõned näited juhtudest, mil õigeagse raviga on viivitatud:

Õnneks on ka patsiendid ise üha enam teadlikud hammaste asendamise ja proteesimise vajadusest kuid sõna protees assotsieerub noorematele patsientidele millegi väga ebameeldivaga. Kas need on hambad, mida tuleb ööseks veeklaasi panna? Kas tõesti on asi nii hull, et vajan proteese? Kaasaegne hambaprotees ei tähenda enam ammu loksuvaid teeklasihambaid. Proteesiks võib minetada igasugust võõrmaterjalist valmistatud abivahendit. Ka hambalaminaat, mida kastuatakse hammaste kosmeetilises ravis on põhimõtteliselt protees. Täna valmistame eemaldatavaid proteese üha harvem ning ka omahammaste külge kinnitatavaid sildproteese planeerime harava. Seda lihtsal põhjusel- hammaste asendamisel annavad parima tulemuse hambaimplantaadid. See on väga kiirelt arenev hambaravi valdkond ning aitab loodetavasti ära hoida suuri probleeme seoses hambumuse, hammaste kulumise, alalõua-liigese haigustega. Püüame kummutada ka paari müüti seoses implantaatidega.  Sageli kardetakse, et implantaadid on väga kallid. Tõsi- implantaatide paigaldamine on mõnevõrra kulukam kui mingit teist tüüpi proteeside valmistamine kuid pikaajaline püsivus, väiksemad hoolduskulud ja kõrvalhammaste säilimine annavad sellele meetodile suurimad eelised. Implantaadiproteeside paigaldamisel ei tunne patsient, et talle on valmistatud protees ning sellega harjumine ei võta kaua aega. Implantaatide paigaldamise hind koosneb mitmest tööetapist ning ühe hamba valmimisel osaleb mitu spetsialisti. Ei tahaks tuua esmalt välja asjaolu, et implantaadid ja tehnoloogia on kulukad. See on selge, et materjalid ja vahendid tuleb meil välja osta eurohindadega.  Pigem vajavad hambaarstid sellel erialal palju enesetäiendamist ning koolitusi. Aja jooksul on hakatud üha enam selleteemalisi kursusi Eestis korraldama kuid selleks, et saada väga heaks spetsialistiks, tuleb paratamatult palju panustada enesetäiendamisele ning hankida teadmisi end teistes riikides koolitades.  Ühe suurema konverentsi tasu hambaarstile võrdub ligikaudu ühe hambaimplantaadi paigaldamise kuludega.

Teine küsimus, mida esitatakse on, kas implantaadi paigaldamine on väga valus? Loodan, et meie patsiendid on valu pidanud minimaalselt kogema ning võime väita, et kaasaegseid tuimestusvahendeid kasutades on protseduur valutu. Mõnevõrra ebamugavustunnet võib tekitada paranemise periood kuid enamikel juhtudel on trauma väikesem näiteks võrreldes hamba eemaldamisega.

Samuti huvituvad kõik sellest, kaua proteesid vastu peavad ning kas garantii on ikka eluaegne? Võime julgelt öelda,et enamikel ravijuhtudel st. 95%-l  on tulemused väga head ja püsivad. Samas ei tasu unustada ,et implantaadid on paigutatud suu keskkonda ning nende eest tuleb samamoodi hoolt kanda, nagu omahammaste eest.  Aastas korra on vajalik hammaste kontroll igal juhul. Raskematel juhtudel on järelkontroll vajalik ka sagedamini.  Kindlasti on võimatu anda välja eluaegset garantiid, seda juba põhjusel, et implantaat satub suu keskkonda, kus tingimused võivad olla muutlikud. Ometigi- kui implantaatide paigaldamine hästi õnnestub ning protees tagab normaalse funktsiooni, toimib see pikaaegselt ning miks mitte elu lõpuni. Väga oluline on implantaadiravi juures hea planeerimine. Töötame Tallinna suurimas eriarstikeskuses ning  meil on kasutusel kaasaegne diagnostika-aparatuur ning ka kompuutertarkvara, mille abil on võimalik ravi planeerimise täpsust parandada.